20 Mi̇lyon Dolarlik Dava

Davanın açılma nedeni ise eski antrenörü ve işvereni Nike’ın yıllar boyu hem duygusal hem de fiziksel taciz uygulaması olarak gösterildi.

Cain’in avukatı, Nike’ın eski koç Alberto Salazar’a kadınları kilolarından dolayı eleştirip rencide etmesine, vücutlarının obje megapari giriş gibi görülmesine izin verdiği konusunu ortaya attı.

Multnomah İlçe Devre Mahkemesi’nde açılan davaya göre, Nike’ın Oregon Projesi’nde yer alan Mary Cain, antrenör Alberto Salazar’ın koçluğunda uzun süreli antrenman yaptığı için ‘kalıcı yaralanmalar, haysiyet yoksunluğu, gurur kaybı, özgüven kaybı, yeme bozukluğu, majör depresif bozukluğu ve travma sonrası stres’ yaşadığını söyledi.

Cain’in avukat temsilcisi Kristen West McCall, Salazar’ın Cain’in hayatının her yönünü dört yıl boyunca duygusuzca geçirdiğini dile getirdi.

Salazar’ın, Mary hakkında çirkin atıflarda bulunduğu söylenirken bu yorumlardan bazılarının Mary’e çok kilolu olduğu, göğüslerinin ve kalçasının çok büyük olduğu söylenmesi olarak iddia edildi.

McCall ayrıca, Salazar ve Nike’ın seksüel yorumlar yaptığı öne sürüldğ.

Davada dile getirilen bir diğer durum ise, Cain’in 2014 yılında 3000 metre Dünya Gençler Şampiyonası’nı kazanarak en umut verici mesafe koşucusu olduğunu, fakat Salazar’ın antrenörlüğü altında yaralanmalar, fiziksel ve duygusal tacizler ve Nike’ın politikası yüzünden bu kariyerin raydan çıktığı aktarıldı.

Çarşamba günü ise Nike’ın temsilcilerinden biri, Cain’in suçlamalarını tam anlamıyla reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir