Alabay Cinsi Köpekler Hakkında Bilgiler

Köpek sahiplenme her zaman mutlu bir aileyi tamamlama amacı taşımaz. Diğer yandan insanların güvenliklerini sağlama noktasında da köpeklerden faydalanıldığı görülmektedir. Söz konusu köpek cinsleri kas kütleleri, manevra kabiliyetleri ile pek çok mekânda güvenlik sağlama görevini üstlenmektedir. Bu gibi görevler için uygun köpek cinslerinden bir tanesi de Alabay (Alabai) köpekleridir. Alabay köpekleri kökenleri ve fiziksel yapılarıyla adeta sıkı bir güvenlik birimi gibi çalışmaktadır. Bu sayede cinse özgü davranışlar üzerinde ciddi bir fayda saplamak mümkün hale gelmektedir. Alabay köpek cinsi dış mekanların koruyuculuğunun kendilerinden sorulduğu, eski bir ırka ait köpekleri barındırmaktadır.

Alabay Köpekleri ve Özellikleri

Alabay cinsi köpekler çok eski köpek cinsleri arasında sınıflandırılmaktadır. Bu cinsin çıkış noktasının Tibet olduğu düşünülmektedir. Merkezi Tibet’ten çeşitli seferler aracılığı ile Asya kıtasının batı taraflarına çıkarılmış bir köpek cinsidir. Alabay köpekleri fiziksel şartları ve kondisyonları ile tam bir dağ köpeğidir. Çoban köpeği sınıfında değerlendirilen bu köpeklerin tüyleri uzundur. Beyaz, kahverengi, siyah renkleri arasında farklılık gösteren köpekler alacalı bir görünüme de sahip olabilir. Bu cinsin en önemli özelliği hareket kabiliyetlerinin ileri seviyede olmasıdır. Bu durum pek çok alanda olumlu bir araç olarak kullanılmaktadır. Sahibine karşı aşırı koruyucu olan bu köpekler, yeteri kadar sosyalleşmedikleri takdirde saldırganlaşabilir.

Alabay Köpekleri Kimler İçin Uygun?

Köpek sahiplenme sürecinde isteğe bağlı olarak köpek cinsi seçilmektedir. Ancak bazı cins köpekler sahiplenirken daha fazla düşünülmesi fayda sağlayacaktır. Alabay gibi büyük köpekler bahsi geçen durumu örnekleyen köpek cinsleri arasında yer alır. Alabaylar iri köpekler olduklarından kapalı mekanlarda barınabilecek cinslerden biri değildir. Bu nedenle açık ve geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu tip köpeklerin yavruyken sahiplenilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Zira yabancılara karşı tehlike arz edebilecek durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden yaşı ilerlemiş Alabaylar tercih edilmemelidir.  Alabaylar düzenli hareket etmesi gereken hayvanlardır. Mesken, fabrika ve iş yerleri için uygun olan bu köpekler fazla tımar isteyen gruplar arasında yer almaz. Ancak istediği ölçüde duş aldırılması faydasına olacaktır. Zor şartlarda yaşamaya alışkın olan bu köpek cinsi tam bir soğuk hava köpeğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir