Champion Markasının Sırlarla Dolu Tarihi

Dünyanın bir kısmı günlük olarak iş ve benzeri resmiyet ortamından dolayı klasik giyimi tercih ediyor. Ancak neredeyse istisnasız herkesin sevdiği bir giyim tarzı var ki en şık ve gösterişli klasik kıyafetleri tercih edenler bile günün sonunda ona koşuyor. Elbette spor giyimden bahsediyoruz. Spor giyim çok uzun yıllardan beri herkesin sevgilisi halinde. Klasik sevenlerden daha büyük bir kitlesi var bile diyebiliriz. Önceden yalnızca spor yaparken veya haftasonları tercih edilen spor giyim, günümüzde şirketlerin hybrid bir çalışma düzenine geçiş aşamasında olmasından dolayı git gide iş dünyasında da yerini alıyor.

Spor giyim git gide daha büyük bir kitlede yerini alıyor ve bu tarzın kurucuları niteliğindeki efsaneler asla eskimiyor. Elbette spor giyim dendiğinde akla gelen yegane marka Champion!

Asırlık geçmişi olan Champion markasının tarihi nedir? Champion markası hangi ülkenin ürünü? Sırlarla ve başarılarla dolu Champion tarihine gelin birlikte göz atalım.

Champion Tarihçesi

Champion gerçekten asrı aşmış bir marka. Kurucuları belki bugüne kadar geleceğini tahmin etmemiştir fakat tüm dünyanın sevdiği ve benimsediği bir marka olduğunu görseler oldukça gururlanırlardı. 1919 yılı Amerika’sında Feinbloom Kardeşler tarafından kurulan Champion ilk önce Knickerbocker Knitting Company olarak kuruldu. Şirketin amacı spor kulüplerine üniforma ve spor kitleri üretmekti. Kuruluşundan kısa süre sonra Michigan Wolwerines takımı ile anlaşma imzaladı ve onlara üniforma üretmeye başladı. 11 yıl boyunca bu isimle çalışmalarını sürdüren kardeşler bu sırada birçok takım ile anlaştı ve Amerikan spor piyasasında isimlerini ufak ufak duyurmaya başladı.

1930 yılına geldiklerinde şirket isminin uzunluğundan rahatsız oldu ve Champion Knitting Mills Inc. Olarak değiştirildi. Artık isimlerini Champion yapmışlardı. Konudan bağımsız şunu söylemeliyiz ki Champion ismi gerçekten bir spor giyim ve kit üreticisi markası için bulunmuş en iyi marka ismi olabilir. Hem spor camiasından bir jargon, hem dünyadaki çoğu dilde aynı şekilde okunuyor ve söyleniyor. Ayrıca kolay ve akılda kalıcı. Vaadi ise oldukça basit. Şampiyonlar, champion kullanır.

1930 yılından sonra Champion için bambaşka bir devir başladı. Artık yalnızca forma değil giyim ürünleri satmak ve kitlerini geliştirmek istiyordu. Öyle de yaptı. 1930 yılında sweatshirt üretmeye başladı fakat herkes sweatshirt üretebilirdi. Farklı olmaları gerekiyordu ve o yıllarda belki ar-ge denmez fakat harika bir ar-ge yaptılar. Tarihte ters örgü sistemi ile ilk sweatshirti piyasaya sürdüler ve tahmin edersiniz ki hem çok kaliteli bir ürün gamı eklediler hem de ciddi bir satış yaptılar. Forma ve kitlerden daha çok tanınmışlardı. Kitlerini de geliştirdiler ve kısa süre içerisinde Amerikan Askeri Akademisi eğitim tatbikatlarında ve derslerinde kullanmak üzere Championla bir anlaşma yaptı ve marka ulusal çapta tanınmaya başladı.

Her ne kadar 1930 farklı bir dönüm noktası olsa da sonrasında da Champion bir dönüm noktasına sahip. 1989 yılında Sara Lee Corporation şirketi satın aldı. Bu değişimden itibaren Champion markasının sponsorluk ve dünya tanınırlığı tarihi başladı. 1990 yılından itibaren başta NBA’e oyuncu yetiştiren kolejlere, NFL’deki bazı takımlara ve NBA’deki tüm takımlara forma üretmeye başladı. Ayrıca bir sene sonra 1992 Yaz Olimpiyatlarında yarışan Amerika Olimpik Basketbol takımının da kitlerini üretiyordu.

Champion zamanla müşteri portfoyuna başka ülkeleri eklemeye de başlamıştı. 2008 sonrası dünyanın en büyük ve en çok takipçili ligi İngiltere Premiere Lig’de yer alan Wigan Athletic’e, Galler Milli Futbol Takımı’na ve Yunanistan Milli Basketbol Takımı’na üretim yaptı.

Hazır Giyimde Champion

Kit ve spor ürünleri alanında bir efsane olan Champion yalnızca bu alanda ürün üretmiyor. Hatta günümüzde spor yapmayanlar için sportif günlük hazır giyim üretimi ve satışı oldukça fazla. Champion hazır giyimde ilk önce sweatshirt ile dünyaya yayılmıştı. Ancak zamanla aynı kalitede tüm spor giyim ürünlerini tasarlamaya ve satmaya başladı. Champion markası günlük giyimde:

  • Tişört
  • Sweatshirt
  • Şort
  • Eşofman
  • Pantolon
  • Şapka
  • Atlet
  • Terlik ve Ayakkabı
  • Çanta
  • Atkı & Bere ürünlerini satıyor.

Hazır giyimde hem kadın hem erkekler için kıyafet üretiyor ve tasarlıyorlar. Tasarımlarında ise ikonik “C” harfli logolarını mutlaka barındırıyorlar. Kalite konusunda asla ödün vermeme prensibine sahip bir marka Champion. Sweatshirtlerde ters örgü sistemini ilk düşünen ve tanıtan marka olma özelliğine sahip.

Champion Modelleri

Champion modellerinde birçok özellik mevcut bulunuyor. Öncelikle Champion’ın tarzı sportif ve rahat bir giyim. Bu yüzden Champion modelleri rahatlığı ön planda tutuyor. Tüm modelleri dünya standardındaki beden ölçüleri ile üretiliyor. Bu yüzden bedenime olmazsa kaygısı yaşamazsınız. Champion birçok renk seçenekleri ve farklı tasarımları ile daima müşterilerinin sadakatine sahip.

Champion Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Champion çok köklü ve dünya çapında bilinen bir marka. Bu popülerliğin avantajı olduğu gibi maalesef dezavantajları da bulunuyor. En büyüğü ise replikalarının oldukça hızlı üretiliyor olması. Champion satın alırken kesinlikle orijinalliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Orijinal Champion ürünleri kalitesinden fark edebilirsiniz ancak en garantisi güvenilir bir satıcıdan almak. Exxeselection.com lisanslı ve orijinal Champion ürünlerini alabileceğiniz bir sitedir. Ayrıca içerisinde dünyaca ünlü birçok markayı da barındıran Exxeselection ile sizde kaliteli, güvenilir ve lüks alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir