Dış Cephe Kaplaması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Duvar kaplaması ya da bir başka ifade ile dış cephe kaplama işlemi evlerin veya binaların dış kısımlarına yapılan işlemi ifade eder. Bu işlem kapsamında mekânların dış duvar kısımlarına koruyucu bir malzeme yapıştırılır. Bu işlemin yapılmasının amacı bina veya ev üzerinde oluşabilecek herhangi bir zararın veya hasarın önlenmesidir.

 Oluşabilecek Zararlara Karşı Dış Cephe Kaplamasının Etkisi

 Binaların duvarlarına yapılan koruyucu tabaka, binanın duvarlarını oluşabilecek zararlara karşı korur. Bu zararların kapsamı güneş ışınları, yağmur yağması, yüksek sıcaklıkların ortaya çıkardığı nem, kar yağması, yağan doluların duvarların dış kısmına zarar vermesi gibi etkenlerdir. Bu etkenlere karşı duvarların üzerine dış cephe kaplama işlemi yapılır. Bu kaplamalar bir bakıma duvarların savunma mekanizmasının oluşmasını sağlarlar.

 Dış Cephe Kaplaması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Dış cephe kaplamalarının seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bu hususlardan ilki kaliteli malzemelerin kaplam içerisinde kullanılmış olmasıdır. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması duvarların dış kısımlarının çok daha iyi bir şekilde korunmasına yardımcı olacaktır. Bir başka önemli husus ise seçilen dış cephe kaplama çeşidinin suya dayanıklı olmasıdır. Bunun nedeni, iyi bir şekilde seçilen kaplamalar suyun çekmiş olduğu nemi bünyesinde barındırmayıp dışarı aktaracaktır.

 Bu evin iç kısımlarını da etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca yağmurun veya karın verebileceği aşınmalara karşı suya dayanıklı olan kaplama çeşitlerinin seçilmesi uygun bir karar olacaktır. Bir başka önemli husus ise dayanıklı malzeme içeren kaplamaların tercih edilmesidir. Binaların veya evlerin alabileceği herhangi bir darbe ve çatlamalara karşı sağlam bir kaplamanın tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Kaplamaların montajı esnasında paslanmayan yapıda olan vidalar kullanılmalıdır.

 Dış Cephe Kaplamalarında Kullanılan Malzemeler

 Dış cephelerin kaplama işleminin gerçekleştirilebilmesi için seçilecek ürünler çeşitli sayıdadır ve seçilen malzemelere göre değişiklik gösterir. Dış cephe kaplamalarında en çok kullanılan levhalar, ısı yalıtımını sağlayabilen levhalardır. Bu levhaların dışında ısı yalıtım sıvaları ve yapıştırma harçları da kullanılan malzemeler arasındadır. Ayrıca dekoratif amaçlı dış cephe kaplama sıvası ve donatı filesi de dış cephelerin kaplanmasını sağlamak amacı ile kullanılan malzemelerden birkaç tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir