E-İmzalama Nasıl Kullanılır

E-İmzalama Nasıl Kullanılır

E-imzalama Elektronik İmza Kanunu’na göre diğer elektronik verilere eklenen veya elektronik verilerle mantıksal bağlantısı olan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik verileri tanımlar. Elektronik imza, bilginin bütünlüğünden ödün vermeden (orijinal haliyle, bilgiyi ileten kişi tarafından oluşturulan) üçüncü şahısların erişemeyeceği bir ortamda elektronik veya benzeri yollarla iletilmesini sağlayan harf, karakter veya sembollerden oluşur ve tarafların kimliğini doğrular.

Elektronik imza terimi çok genel bir tanımdır. Taranan sayısallaştırılmış imzaları, gözün retinası, parmak izleri veya sesi gibi biyolojik özelliklerin yakalandığı ve kullanıldığı biyometri içeren elektronik imzaları veya bilgilerin bütünlüğünü ve parçaların gerçekliğini doğrulamak için dijital imzaları içerir. Dijital imza, imzalanan metne bağlı olarak farklılık gösterir ve içeriğin matematiksel işlevler aracılığıyla çalıştırılması ve benzersiz olarak kabul edilen bir değerin bulunmasıyla elde edilir. Yani insanların elle atılan bir imzada olduğu gibi tek bir imzası yoktur; bunun yerine imzalamada kullanılan anahtarlara sahiptir.

E-İmzalama Kullanma

E-imzalama nasıl kullanılır sorusuna cevaben aslında pek çok seçenek bulunmaktadır. Elektronik imza, resmi olarak başvurduğunuz herhangi bir işlemde ıslak imzanın yerini alan dijital bir uygulamadır. Yasal açıdan ıslak imza ile aynı özelliklere sahip olan elektronik imzanın, ıslak imza gibi belirli bir formu yoktur. Çeşitli karakter, harf veya sembollerden oluşan imza, bu anlamda ıslak imzadan farklılık gösterir ve imza ve ıslak imza olmasına rağmen imzanın kimliğini doğrulamak için diğer elektronik verilere eklenerek kullanılır. Bazı alanlarda bazı istisnalar vardır, bu istisnalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tarafın şahitliğini gerektiren evlilik,
  • Miras
  • Devretme
  • Gayrimenkul alım satım işlemleri için ıslak imza gereklidir.

Elektronik imzanızın aktif hale gelmesi için öncelikle kart sürücü yazılımını cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir. Bu yazılımı, elektronik imza veya ortam size sunulduğu sürece şirketin web sitesine yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda e-imza kurulum işlemini tamamladıktan sonra hesabınıza giriş yapabilir ve sertifikanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-imzalama deneme sürümünü test etmek için sağladığımız hizmetlere https://www.izonay.com/demo-talebi üzerinden ulaşabilir, çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. İzonay hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir