Gasp Ve Taciz Olaylarına Biber Gazıyla Çözüm

Gasp ve Taciz Olaylarına Biber Gazıyla Çözüm

Özellikle kadınları ve küçükleri tehdit eden gasp ve taciz olaylarına en etkili müdahaleyi yapabilmek için kullanılan ekipmanların başında göz yaşartıcı biber gazı gelir. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de metropollerde suç unsuru teşkil eden pek çok olay yaşanmaktadır. Büyük şehirlerde kendini gasp, taciz ve saldırılara karşı korumak isteyen kişiler yanlarında biber gazı bulundurmayı tercih etmektedir. Günümüzde

Biber Spreyi Yasak Mı?

biber gazı ya da göz yaşartıcı sprey kullanımı ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır. Kanundaki düzenlemelere bakıldığında biber gazı kullanımına dair herhangi bir yasak maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle biber gazı yasaktır ya da biber gazı kullanmak suçtur ifadesi doğru değildir. Biber gazı gasp ve taciz olaylarında en etkili çözüm yöntemidir. Özellikle Jenix biber gazı gibi ekipmanlar sayesinde hızlı bir şekilde can güvenliğini tehdit eden problemlere çözüm bulunabilir.

Biber Gazı ile Nerede Kullanılmaz?

Biber gazı, göz yaşartıcı etkiye sahip bir ekipmandır. Nato biber gazı spreyi gibi ekipmanlar sadece kamuoyuna mesaj verme amacını içeren toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kullanılamamaktadır. Gerektiğinde ağır seviyeye çıkan sokak veya mahalle kavgası ya da bir etkinliğin kontrolden çıktığı durumlarda polis kendi inisiyatifinde biber gazı kullanmayı tercih edebilir. Biber gazı spreyi ise daha az miktarda bileşen içerdiği için saldırı, gasp, taciz, soygun ve benzeri tehlikelerde savunma amaçlı kullanılabilir. Bunun dışında herhangi bir durumda biber gazı kullanımı uygun değildir.

Biber Gazı Silah Sayılır Mı?

Savunma amaçlı kullanılabilen ve saldırganı etkisiz hale getirmede etkili ekipmanlar hakkında düzenlenmiş bazı mevzuatlar vardır. Bir kişiyi etkisiz hale getirirken kullanılan araçlardan hangilerinin silah sayılıp hangilerinin sayılmayacağını anlamak için kanuna bakmak yeterlidir. Türk Ceza Kanunu biber gazı kullanımını silah unsuru olarak kabul edebilmektedir. Kişinin biber gazı kullanarak mağdura karşı gerçekleştirdiği eylem neticesinde alacağı ceza, kasten yaralamanın nitelikli halidir. Ancak bu sadece saldırı amaçlı biber gazı kullanımında geçerlidir. Dolayısıyla bir kişi soygun ya da gasp için biber gazını kullanıyorsa, o zaman TCK’ya göre biber gazları bir silahtır. Ancak kişi saldırıya karşı koymak ve kendini savunmak amaçlı biber gazı kullanıyorsa bu durumda silah sayılmamaktadır.

Biber Gazı Nereden Satın Alınır?

Biber gazı satışı konusunda vatandaşların güvenilir yerlerden alışveriş yapması gerekir. Bu kapsamda Polis Sepeti olarak Türkiye’nin dört bir yanına biber gazı spreyi ve pek çok savunma ekipmanı satışına devam etmekteyiz. Özellikle metropollerde yaşayan kadınların ve küçüklerin gasp ile taciz olaylarına karşı kendilerini en iyi savunabilmeleri için biber gazı kullanmaları gerekebilir. Bu tür durumlarda kullanılmak üzere satın alınan biber gazının herhangi bir suç unsuru oluşturmadığı bilinmelidir. Firmamızın kurumsal web sitesinden tek tıkla sipariş verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir