Yükseliş bitti; bitcoin çok ama çok büyük bir düşüş gördü

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bitcoin gibi kripto paralar hakkında açıklama

Popüler kripto para birimi bitcoin gibi kripto para birimleri hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. İşte detaylar;

Bitcoin, geçtiğimiz hafta 58 bin doları geçmiş, daha sonra ise dev bir düşüş ile kısa sürede 45 bin dolara kadar gerilemişti. İşte bu iniş ve düşüşlerin sık sık yaşandığı piyasa hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı: “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.” açıklamasında bulundu. Bitcoin gibi kripto paralar için kısa süre önce Bill Gates de bir uyarı yapmış ve “Eğer Elon Musk kadar zengin değilseniz, dikkatli olun” demişti. Gerçekten kripto para piyasasında çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Ancak bu tarz çok ciddi iniş ve çıkışların kripto para dünyasında büyük bir sürpriz olmadığını belirtmek gerekiyor. Yatırım yapanların bu tarz durumlarda hemen paniğe kapılmamasında fayda var.

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

Kaynak: ekyorum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir