İnşaat Nem Kurutma Makinesi Nedir?

İnşaatların yavaş ilerlemesine neden olan büyük etkenlerden biri de oluşan nemdir. Çimento karılırken kullanılan su dahi zamanla inşaatta yüksek oranda nem birikmesine neden olur. Yine inşaat yapılırken yağan kar, yağmur ve inşaatın yapıldığı bölgede bulunan yüksek nem oranı da inşaatın nem seviyesini arttırır. İnşaatlarda nem kurutulmadan devam edilmesi mümkün olmadığı gibi bu kuralın çiğnenmesi halinde ne yazık ki çok ciddi maddi kayıplara neden olabilecek pek çok aksaklık yaşanır. Bu nedenle nem kurutma cihazı kullanılarak nemin tam anlamı ile inşaattan uzaklaştırılması gerekir. Trotec tarafından üretilen inşaat nem kurutma makinesi şap, duvar ve sıva katlarında bulunan tüm nemin emilmesini sağlayarak tam anlamı ile çok kısa sürede kurutma garantisi verir.

Nem Kurutma Makinası Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

En çok inşaatlarda kullanılan nem kurutma cihazları ortamda oluşan nemin yarattığı sorundan şikâyetçi olan herkes tarafından kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Trotec markası tarafından üretilen nem alma cihazı olarak ta bilinen bu cihazlar günümüzde inşaatlarda sıva kurutma, şap kurutma ve beton kurutma gibi farklı pek çok kurutma işleminde kullanılırken aynı zamanda su baskınları sonrası binaların kurutulması, binalarda oluşan rutubetin önlenmesi ve küf sorunlarının çözümünde de başarı ile kullanılabilmektedir. Ev tipi kurutma cihazları da bulunmakta olup zaten her cihaz belirli bir metrekareye uygun olarak üretildiği için her talebe yanıt verecek uygun cihaz seçenekleri bulunmaktadır.

Rutubet ve Küf Neden Olur?

Binalarda rutubet ve nem sorunu çok sık görülmekte olup özellikle de nemin yüksek olduğu kıyı bölgelerinde ve yağışı çok olan illerimizde bulunan yapılarda bu sorun çok daha fazla görülmektedir. Bunun en önemli nedeni inşaat kurutma cihazı kullanılmadan binaların kendi hallerinde kurumaya bırakılmalarıdır. İnşaat esnasında nemi tam olarak kurutulmayan sıva, duvar ve şap uygulamalarının ardından içeride kalan nem zamanla dışarıya çıkmakta bu da binalarda rutubet oluşumuna neden olmaktadır. Rutubetin uzun süre devam ettiği durumlarda ise bakteriler türeyecek küfü oluşturur. Küf, rutubet ve nem binaların en büyük düşmanları olup binanın zamanla yıpranarak içten çürümesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir