Isıtma Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, yüzyıl geçse de hâlâ temel ihtiyaç olma halini yitirmemiş sadece dönüşüme uğrayarak içinde bulunduğumuz yüzyıla uygun hale gelmiştir. Barınma ihtiyacının altında kategorilendirilen ısınma ihtiyacı, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve hayatımız yapay zekaların yeni teknik ve yöntemlerin girmesiyle yepyeni formlara bürünmüştür.

Bugün söz konusu ısıtma sistemleri olunca iki ana, temel ısıtma sisteminden bahsedebiliriz. Bireysel ısıtma sistemleri ve merkezi ısıtma sistemleri.

Her iki sistemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakla birlikte son zamanlarda büyük sitelerin yapımı ile merkezi sistemler daha sık kullanılır hale gelmeye başlamışlardır.

Bunları biliyor muydunuz?

Bireysel ısıtma sistemleri tüm kontrolün ilgili ev sahibinde olduğu sistemlerdir ve merkezi ısıtma sistemlerine göre çoğu zaman çok daha ekonomik olmaktadırlar. Merkezi ısıtma sistemlerinin aksine bireysel ısıtma sistemlerinde ev sahibi istediği zaman ısının şiddetine müdahale edebilmekte ve istediği an ısıtma sistemini açıp kapatabilmektedir. Bununla birlikte bireysel ısıtma sistemlerinde tüm maliyet de ev sahibine ait olmaktadır. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Bireysel ısıtma sistemleri merkezi ısıtma sistemlerine göre çok daha küçük bir alanı ısıttığı için çoğu zaman kullanılan materyaller ve ürünler merkezi ısıtma sisteminin materyallerine göre daha ekonomik olmaktadır. Bu nedenle her ne kadar olası tüm maliyetler ev sahibine ait olsa da yine de merkezi ısıtma sistemine göre çok daha ekonomik olabilmektedir. Bununla birlikte yerden ısıtma sayesinde bireysel ısıtma sistemleri kendi içerisinde de daha ekonomik ve tasarruflu seçenekler sunmaktadır.

Merkezi ısıtma sistemleri ise kendi içerisinde pay ölçerli ve pay ölçersiz olarak ayrılmaktadır. Merkezi ısıtma sistemlerinde tüm ısı kaynağı ilgili daire dışında bir kazan sistemi ile binadaki tüm dairelere eşit şekilde ısının dağıtıldığı sistemlerdir ki bu sistemlerde zaman zaman ısı kaybı ve balans bozulmaları olabilmektedir. Bununla birlikte pay ölçerli merkezi sistemlerde dairenize verilen ısı ve akabinde dairenizin başına düşen fatura maliyeti dairenizin metrekaresi ile doğru orantılıdır. Bu sistemde örneğin 95 metrekare bir dairenin ısısının yanı sıra enerji faturası da 55 metrekare bir daire oranla daha fazla olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir