Jiangsu Suning'e Şampiyonluk Sonrası Büyük Şok!

Jiangsu Suning’e Şampiyonluk Sonrası Büyük Şok!

Çin Süper Ligi’nin son şampiyonu Jiangsu Suning’in tüm faaliyetleri durduruldu. Yaklaşık olarak 3 ay önce tarihindeki ilk şampiyonluğunu yaşayan kulüpte verilmiş olunan karar şok etkisi yarattı.

Son şampiyon Jiangsu Suning’in faaliyetlerini durdurulma sebebi ise Suning Group’un asıl işleri olan perakende sektörü dışında riskli yatırım faaliyetlerine son vermesi.

Geçtiğimiz yılı şampiyon olarak tamamlayan Jiangsu FC’nin kapıları, bir daha açılmamak üzere kapatıldı. Kulübün milyarder sahibi Jindong ailesi; mali bunalımdan ötürü bu kararı aldıklarını duyurdu.

Kulübün resmi WeChat hesabında yapılan duyuru da kulübün çok başarılı olan kadın futbol takımı da dahil futbol faaliyetlerin durdurulduğu açıklandı.

Çin’in en büyük şirketlerinden Suning Group, asıl işleri olan perakende sektörü dışında riskli yatırımlarının faaliyetlerine son verildiğini duyurdu. Bu yatırımların arasında sekiz kez şampiyon olan Guangzhou Evergrande’yi yenerek play-off galibiyetiyle Çin Süper Ligi’nde ilk şampiyonluğunu kazanan Jiangsu FC de bulunuyor.

Çin futbolunda ilk kargaşa bu değil. Daha birkaç hafta önce Asya Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış Shandong Luneng ekibi, “borç yükü” nedeniyle turnuvadan ihraç edilmişti. Suning Group’un yatırımı olan, Jiangsu Suning FC de aynı sonu daha beter biçimde yaşadı.

Jindong ailesi, nisan ayında başlayacak Asya Şampiyonlar Ligi öncesinde kulübün yeni yatırımcılara açık olduğunu da metinde belirtti. Nisan ayına kadar, Jiangsu FC’nin maliyetini üstlenip yeni yatırımcısı olmayı kabul eden biri çıkarsa, son şampiyon yoluna devam etmiş olacak. Eğer, nisan ayına kadar herhangi bir kişi çıkmazsa; Jiangsu Suning, feci bir şekilde futbol sahnesinden silinecek.

Kaynak: tekmakale.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir