Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı nedir sorusu pek çok bireyin aklında yer alan ve ciddi araştırmalar sonucunda tam kavramın anlaşılması gereken bir sorudur.

Bu hesap, bankalar tarafından müşterilerinin ilgili mevduat hesaplarına belirlenen bir limit ile belirli bir faiz oranı ile para çekme ya da banka kartı yoluyla harcama yapmaya olmak sağlayan bir çeşit kredi türüdür. Kredili mevduat hesapları KMH kısaltmasıyla bilinmektedir. Ayrıca farklı bankalarca; açık hesap ya da yedek hesap olarak isimlendirilebilmektedir.

Bu kredi hesabı, bankalar tarafından belirlenen kriterlere göre limitlendirilmektedir. Çoğunlukla bankaların maaş müşterileri, emekli maaş alanlar ve kredi notu iyi olanlara kredili mevduat hesabı tahsis edilmektedir. Kredili mevduat hesapları bir çeşit kredi ürünü olduklarından ötürü, bu hesaplardan çekilecek ya da kullanılacak miktarın vade sonunda ödenmesi gerekliliktir. Kullanılan tutarın vade sonunda ödenmemesi durumunda gecikme faizi gibi ek ücretler ödemek zorunda kalınmaktadır. Aynı zamanda kredili mevduat hesabını kullanılması ve ödemelerin gecikmesi kişilerin kredi notunu olumsuz biçimde etkilemektedir.

Kişilerin aklına nasıl bu hesaba sahip olacakları ile ilgili soruların da gelmesi mümkündür. Maaş ve emekli aylığı alan banka müşterileri, çalıştırdıkları bankalardan başvuru yoluyla kolayca bu hesabı açabilmektedir. Bu sınıfta olmayan müşteriler ise aynı şekilde başvuru yapmak durumunda olarak bu hesaba sahip olabilmektedir. KMH başvuruları incelenirken bireylerin kredi notu yani finansal geçmişi ve ilgili bankada bulunan varlıkları dikkate alınmaktadır. Bu unsurlara göre değerlendirme yapmak suretiyle hesap açılmaktadır.

Yapılan değerlendirmenin olumlu sonuçlanması durumunda banka, mevcut mevzuat hesabını keme he tanımlaması yapmaktadır ve hesap kullanmaya başlanmaktadır. Kredili mevduat hesabı nedir sorunu yanıtlamak ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak için https://www.kredionayi.com/kredili-mevduat-hesabi-kmh-nedir.html sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir