Macar Kesim Parke

Modern dünyanın değişen unsurlarından biri evlerde kullanılan malzemelerdir. Geçmiş dönemlerde evlerin, ofislerin veya başka binaların yer döşemesinde halıflex kullanılırdı. Kişilerin refah düzeylerinin yükselmesi ve yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte bu doğrultuda ürünler ortaya çıktı. Bu ürünler arasında parke döşemeler yerini almıştır.

Parke Döşeme Ne Zaman Ortaya Çıktı?

 Parke ilk olarak 17. yüzyılda Fransa’da bale pistlerinde kullanılmak amacıyla meydana getirilmiştir. 1983 yılında ise parkenin çeşitli versiyonları üretilmiştir. Yer döşemesi için kullanılan bu ürün, ilk başlarda tamamen doğal malzemelerden üretilmekteydi. Lakin ormanların daha fazla tahrip edilmemesi adına ve ekonomik nedenlerden ötürü lamine parkeler ortaya çıkarıldı.

Günümüzdeki binaların çoğunluğunda parke döşemesi yer almaktadır. Bu döşemelerin renk, desen ve şekil bakımından çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin ortaya çıkışı ise son dönemlere denk gelmektedir.

Macar Kesim Parke Nedir?

 Yer döşemelerinde kullanılan parke türleri vardır. Bunlar arasında Macar parkede yerini alır. Bu parke türünde birbirlerine 45 veya 60 derece açıyla birleştirilen parkeler vardır. Paralel kenar şeklinde döşenen parkeler, düz çizgi görünümü oluştururlar. Dekore biçimleri çapraz ve zikzaklı biçimdedir. Macar parke, ‘chevron’, ‘herrinbone’, ‘balıksırtı’ gibi isimlerle de anılmaktadır.

 Söz konusu parke türü, Avrupa’da klasik zemin deseni şeklinde anılır. Tarihi eskilere dayanan bu parke, eski Romalılar tarafından yol yapımında kullanılmıştır. Geçmişten günümüze sıklıkla tercih edilen Macar parke, oldukça popülerdir.

 İlgili parkenin, klasik parkeye yeni tasarım teknikleri eklenerek döşenen bir tür olduğu söylenebilir. Bu parke doğanın ve ahşabın derinliğini mekana yansıtma etkisine sahiptir. Yoğun ilgi görme nedenlerinden biri de budur. Parkenin üzerinde oluşan döşeme şekilleri mekana farklı ve şık bir hava katmaktadır. Yaşam alanlarının havasını değiştirmekle birlikte tarz bir görünüm ortaya koymaktadır.

Macar Parkenin Uygulama Biçimi Nasıldır?

 Her evin kendine özgü bir havası ve ruhu vardır. Bunları özgün kılan şeylerden biri de kullanılan yer döşemeleridir. Hem modern hem de klasik görünüm arayanların sıklıkla tercih ettiği Macar parkedir. Ayrıca uygulama biçimi kolay ve zahmetsiz olduğu için de tercih edilmektedir. Genellikle parkeler, standart ahşap zeminlerde zemine yapıştırılır veya çivilenir. Bu durum zemine oldukça zarar vermekte ve işleri zorlaştırmaktadır.

 Macar parkenin uygulanması esnasında kilitleme yöntemi kullanılır. Bu şekilde hızlı ve güvenli bir kurulum gerçekleştirilir. Özel olarak tasarlanıp hazırlanan bu yöntem sayesinde kolay montaj yapılmaktadır. Söz konusu parke, mevcut zemin üzerine de monte edilebilir. Kolay işlenebilen ahşap taslaklar kullanılır. Bu taslaklar istenilen desene göre ebatlandırılır ve birleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir