Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmeyenler

Tenis, tüm dünyada oynanmakta olan, 19.yüzyıldan beri varlığını sürdüren bir spor dalıdır. Tenis sporu, ekipmanları olan raket ve tenis topu ile oynanan bir spordur. Tenis sporunun saha düzeni normal sahalardan biraz daha farklı olabilmektedir. Tenis sporunun maçları “Kort” adı verilmiş olan sahalarda oynanır. Bu sahaların zeminlerinde de görülen değişik yapıya göre sert yüzey, ahşap, çim ve toprak gibi malzemelerden olabilmektedir. Tenis sporu, 2 adet takım ile oynanır. Takımlardaki en fazla oyuncu sayısı 2 ve en az oyuncu sayısı da 1 olmalıdır. Buna bağlı olarak maçta bulunan toplam oyuncu sayısı da en fazla 4 ve en az 2 kişiden olabilir. Bu sayıların alt veya üstünde oyuncu bulundurulabilmesi kuralların dışında yer alır. Tenis sözcüğünün kökeni ise Anglo-Fransa’ya dayanmaktadır. Fransızca’da “Tenetz” olarak geçen bu sözcük bekle ve yakala anlamına gelir.

Veteran Tenis Turnuvaları Kimler İçin Uygundur?

Veteran tenis turnuvaları belli bir yaşın üstünde olan tenis oyuncuları için düzenlenmiş olan turnuvalardır. Bu turnuvalar, kadın ve erkek tenis oyuncuları için düzenlenebilen turnuvalardandır. Veteran tenisi turnuvaları, 85 yaş ve 85 yaşı aşmış olan tenisçiler için geçerliliğini koruyan bir turnuvadır. Veteran tenisinde turnuvalar düzenlenmeden önce kadın ve erkek için yaş aralıkları da vardır. Veteran tenis turnuvaları 35 yaşından itibaren başlar. Her 5 senede bir yaş atlar ve beşer yıllık olan turnuvalardır. Erkeklerde 35 yaşında başlayıp 85 yaşına kadar, kadınlarda da 35 yaşında başlayıp beşer yıllık aralıklar ile 75 yaşına kadar devam eder. 2021 yılında bilinen en yaşlı tenis oyuncusu ise 93 yaşındadır.

Teniste Kullanılan Raket Gribi Nedir?

Teniste kullanılan raketler, tenis ekipmanlarından bir tanesidir. Oyuncular, ekipmanı olan raketler ile topa vuruş yapar. Raket ile yapmış oldukları vuruş başarılı olması takdirinde atıştan ya da vuruştan sayı kazanılmış olur. Raketlerin üretiminde kullanılan ama teni oyuncularının da sahip oldukları raketlere sarmış oldukları grip malzemesi vardır. Grip malzemesi, raketlerin sapını sarıp tutuşu rahatlaştırıp, konfor sağlamak amaçlı kullanılır. Grip malzemesi hafif ve sentetik malzemelerden üretilir. Raketlere grip sarılması bir tenis oyuncusunun kendisini geliştirebilmesi bakımından da oldukça büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir