Ttf Başkanı Cengiz Durmuş Kimdir

Türkiye Tenis Federasyonu, kısaltılmış hali ile TTF, Türkiye’de yer alan tenis ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların yer almış olduğu bir federasyondur. 1953 yılından itibaren Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’ndan ayrılarak bağımsız ve özerk bir kurum halini almıştır. Federasyon, kendi bünyesi içerisinde çok fazla başkan değişikliğine uğramıştır. Ancak 2015 yılında yapılmış olan son seçimler incelendiğinde Cengiz Durmuş, 5.genel seçimler ile başkanlığa atanmıştır. 2015 yılından beri başkanlık yapmakta olan Durmuş, 1965 yılının Ağrı ilinde doğmuştur. Cengiz Durmuş, Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nü başarı ile tamamlayarak mezun olmuştur. Daha sonrasında ise kariyer planlamalarına ilk olarak 1990 yılında başlamıştır. 1990 yılında bir atletizm federasyonunda amatör olarak başkanlık yapmıştır. Burada yapmış olduğu başkanlık ise veri kayıtlarına göre yaklaşık olarak 3 yıl sürmüştür. Günümüzde başkanlık yapmaya devam eden Durmuş, oldukça iyi seviyede bir tenis oyuncusudur.

Tenis Sporunda Kullanılmakta Olan Raketlerin Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Tenis sporunda kullanılmakta olan raketlerin tercihi esnasında büyük bir dikkat gösterilmelidir. Raket tercihi sırasında raketin ölçüsü, raketin kordajı, raket ağırlığı gibi unsurlar tercih yapmak için oldukça önem taşıyan faktörlerdir. Bu esnada sabit bir raketi her seviyeden tenis oyuncusunun kullanması uygun olmaz. Bir tenis oyuncusu, tenis sporunda hangi seviyede ise o seviyeye uygun olan bir raket tercihi yapılması daha da doğru olacaktır.

Tenis Sporunun Tarihsel Gelişimi

Tenis sporu, 1800’lü yıllardan beri var olan ve günümüze gelip, hakimiyetini sürdürmeyi başaran bir spor dalıdır. Tenis sporu, ilk keşfedilmiş olduğu zamanlarda insanların tahta çubuklar yardımı ile mağara duvarlarına tenise benzer bir oyun görseli oluşturdukları izlenimlenmiştir. Daha sonra bu insanlar o günün şartlarına göre çeşitli malzemelere top hali verip tahta parçaları raket olarak kullanıp tenis oyununu oynamaya başladılar. Zaman geçtikçe kültürden kültüre, bölgeden bölgeye yayılım göstermiş olan tenis sporu İngiltere ve Fransa ülkelerinde çokça fazla kendini göstermeyi başarmıştır. Bu ülkelerden hemen sonra ise özellikle İngilizce konuşulan ülkelere tenis sporu yayılmıştır. Oynanmaya başlayan tenis sporu çokça fazla ülkeye yayılım gösterip, turnuvaları ve olimpiyatları da düzenlenmiştir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir